- → Minimum mesafe (m) = piksel aralığı (mm)
- → Rahat aralık = perde × 2 ila × 3
- → Bu, en önemli değişkendir.
- → 400 lüks üzeri ortam ışığında COB/MIP
- → SMD, kontrollü iç mekanlar için uygundur.
- → COB kontrastı: 8,000:1'e karşı SMD 3,000:1
- → P1.2, P1.5'e göre %56 daha fazla LED/m²'ye sahiptir.
- → P1.5'ten P1.2'ye yükseltme = %30-50 daha fazla kabin maliyeti
- → İki saha da uygunsa, daha kaba olanı seçin.
Bekleyin — Önce Bu Soruları Sorun
Bir müşteri "P1.2 mi yoksa P1.5 mi kullanmalıyız?" diye sorduğunda, çoğu entegratör soruyu doğrudan yanıtlıyor. Bu yanlış bir yaklaşım.
Piksel aralığı bir girdi değil, bir çıktıdır. Doğru başlangıç noktası her zaman aynı üç sorudur: İzleyiciler ekrandan ne kadar uzakta oturacak? Hangi içerik gösterilecek? Ekran alanına göre mevcut bütçe nedir? Bu üç soruyu yanıtlayın, piksel aralığı kendiliğinden belirlenir.
P1.2 ve P1.5 tartışması gerçek, ancak bu tartışma yalnızca izleme geometrisini belirledikten sonra önem kazanıyor. 4 metre mesafeden izlenen bir P1.5 ekran, 2 metre mesafeden izlenen bir P1.2 ekrana göre daha yüksek algılanan çözünürlük sunar, çünkü 2 metrede izleyici her iki saha için de minimum rahat izleme mesafesi içindedir. Aynı mantık diğer uçta da geçerlidir: 10 metreden fazla izleme mesafesi için doğru şekilde tasarlanmış bir P2.0 veya P2.5 LED ekran, aynı alan için aşırı tasarlanmış ve sonuç olarak düşük bütçeli bir P1.5 ekrandan daha iyi performans gösterecektir.
Bu sıralamayı yanlış yapmak, projelerin gereğinden fazla özellik ve bütçe aşımıyla sonuçlanmasına veya yetersiz özelliklendirilmiş ve görünür piksel yapısı sorunlarının müşteri tarafından entegratöre yüklenmesine yol açar.
Bu kılavuz, karar verme sürecini doğru sırayla ele almaktadır: önce mesafe, sonra çözünürlük, üçüncü olarak çevre, son olarak da bütçe.
İki formül. İkisini de kullanın.
Birincisi, minimum mesafe kuralı; müşteri görüşmeleri için hızlı ve güvenilir:
Minimum görüntüleme mesafesi (m) = Piksel Aralığı (mm) × 1
P1.5, minimum 1.5 metre anlamına gelir. P2.5 ise minimum 2.5 metre anlamına gelir. Bu mesafede, yakından incelendiğinde tek tek pikseller teknik olarak görülebilir, ancak görüntü çoğu içerik türü için kabul edilebilir düzeydedir.
İkincisi ise rahat izleme aralığıdır; yani tasarımınızı esas aldığınız nokta budur:
Rahat izleme mesafesi (m) = Piksel Aralığı (mm) × 2 ila × 3
Statik, detay ağırlıklı içerikler (veri panoları, metin ağırlıklı sunumlar, kontrol odası izleme) için ×2 büyütme oranını kullanın. Piksel yapısının daha az algılanabilir olduğu video, hareketli grafikler ve genel AV içerikleri için ×3 büyütme oranını kullanın.
Bu iki formül birlikte size minimum bir eşik ve hedef bir aralık verir; proje planlamasının gerektirdiği de budur.
Ortam ışığı lüks cinsinden ölçülür. Ekran parlaklığı nit (cd/m²) cinsinden ölçülür.
| Piksel aralığı | Minimum Mesafe (×1) | Önerilen Aralık (×2–×3) | Tipik Uygulama |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8m - 2.7m | VP/XR stüdyoları, yayın |
| P1.2 | 1.2m | 2.4m - 3.6m | Kontrol odaları, toplantı odaları |
| P1.5 | 1.5m | 3.0m - 4.5m | Konferans salonları, lobiler |
| P1.8 | 1.8m | 3.6m - 5.4m | Eğitim odaları, teşhir salonları |
| P2.0 | 2.0m | 4.0m - 6.0m | Konferans salonları, büyük lobiler |
| P2.5 | 2.5m | 5.0m - 7.5m | Büyük konferans salonları, atriumlar |
Bu rakamlar, kontrollü iç mekan aydınlatması varsayımına dayanmaktadır. Ortam ışığının yüksek olduğu ortamlarda —gün ışığı alan lobiler, perakende alanları— algılanan netlik azalır ve minimum mesafe fiilen daha da yaklaşır. Bu etkileşim Bölüm 04'te ele alınmıştır.
Piksel Aralığı, Ekran Boyutu ve Çözünürlük Karşılaştırması
Piksel aralığı, belirli bir ekran alanına kaç pikselin sığacağını belirler. Sabit bir ekran boyutu için, piksel aralığının değiştirilmesi doğal çözünürlüğü değiştirir ve bu da sinyal kaynağı, içerik üretimi ve müşteri beklentileri üzerinde doğrudan etkilere sahiptir.
Formül:
Yatay pikseller = Ekran genişliği (mm) / Piksel aralığı (mm)
Dikey pikseller = Ekran yüksekliği (mm) / Piksel aralığı (mm)
6m × 3.375m ekran için (standart 16:9)
| Piksel aralığı | Yatay × Dikey | Doğal Çözünürlük | Eşittir |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25MP | 4K'nın çok üzerinde |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14MP | 4K'nın üstünde |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9MP | 4K sınıfı |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6MP | 2K ile 4K arasında |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5MP | 2K'nın biraz üzerinde |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2MP | 2K'nın altında |
Daha küçük bir toplantı odası için — 4m × 2.25m (16:9)
| Piksel aralığı | Yatay × Dikey | Doğal Çözünürlük | Eşittir |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6MP | 2K ile 4K arasında |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4MP | 4K'ya yakın |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8MP | 2K'nın üstünde |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25MP | 2K'nın biraz üzerinde |
Kritik soru şu: istemci duvara aslında hangi sinyal kaynağını iletiyor?
Çoğu kurumsal AV kurulumunda, çözüm genellikle dizüstü bilgisayar, medya oynatıcı veya video konferans sistemidir; bunların hepsi en iyi ihtimalle 1080p veya 4K çözünürlük sunar. 6x3.375 metrelik bir P1.2 duvarın doğal çözünürlüğü yaklaşık 5000x2813'tür ve bu da 4K'yı aşar. 4K bir kaynağı bu tuvali dolduracak şekilde yükseltmek işe yarar, ancak bu, ödediğiniz ekstra piksel yoğunluğunun tam olarak kullanılmadığı anlamına gelir.
Bu, P1.2'ye karşı bir argüman değil. Bu, aslında ne satın aldığınızı anlamanız gerektiğiyle ilgili bir argüman. Los Angeles'taki projelerimizde (4x3m'den 6x2m'ye kadar değişen COB Pro P1.2 duvarlar), piksel yoğunluğu kararı, izleme mesafesi, içerik hassasiyeti gereksinimleri ve yüksek çözünürlüklü ticari reklamlar için neredeyse 2K yerel çözünürlük ihtiyacı tarafından yönlendirildi. Bu mesafelerde, çözünürlük hesaplamaları ne olursa olsun, P1.2, P1.5'e göre gözle görülür şekilde daha keskin metin işleme ve daha ince görüntü ayrıntısı sunar.
Ekran boyutu tuvali belirler. Piksel aralığı piksel sayısını belirler. Sinyal kaynağı, bu piksel sayısının ne kadarının kullanılacağını belirler. Belirtmeden önce üçünü de hizalayın.
Ortam Işığı, Parlaklık ve Piksel Aralığının Çevreyle Etkileşimi
Teknik özellik tartışmalarında en çok dikkat çeken şey piksel aralığıdır. Ortam ışığı ise nadiren ele alınır. Oysa gerçek dünyadaki uygulamaların önemli bir bölümü için bu durum tam tersidir.
İşte pratik gerçeklik: 200 lüks ortam ışığına sahip, iyi kontrol edilen bir odadaki P1.5 COB ekran, 800 lüks gün ışığı alan bir lobideki P1.2 SMD ekrana göre daha keskin algılanan görüntü kalitesi sunacaktır. Piksel aralığı farkı gerçektir, ancak ortam farkı daha büyüktür.
Kapsülleme teknolojisinin burada önemi
COB ve MIP kapsülleme, modülün tüm yüzeyini sürekli bir reçine veya epoksi tabakasıyla kaplayarak, SMD yapısının karakteristik özelliği olan pikseller arasındaki açıkta kalan boşlukları ortadan kaldırır. Bu boşluklar, ortam ışığını doğrudan izleyiciye geri yansıtarak kontrastı azaltır ve görüntüyü soluklaştırır. Yüksek ortam ışığı koşullarında, SMD ekranlar bunu telafi etmek için önemli ölçüde daha yüksek parlaklık çıkışı gerektirir; bu da LED bozulmasını hızlandırır ve güç tüketimini artırır.
COB ekranlarda, siyah reçine yüzey ortam ışığını yansıtmak yerine emer. Bu nedenle COB paneller, aynı ortamda eşdeğer SMD paneller için 3,000:1 ila 5,000:1'e kıyasla, ortam ışığı altında genellikle 8,000:1 ila 12,000:1 kontrast oranları belirtir. Bu fark, normal izleme mesafelerinde algılanabilir.
Çevrenin gerektirdiği parlaklık
Ortam ışığı (lüks). Ekran parlaklığı (nits, cd/m²).
| çevre | Ortam Işığı (lüks) | Önerilen Parlaklık | Uyumlu Ses Aralığı |
|---|---|---|---|
| Yayın / VP stüdyosu | 800-1200 | 800–1200 nit | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Kontrol odası | 300-500 | 400–600 nit | P1.2 - P1.5 |
| Konferans salonu (kontrollü) | 200-400 | 300–500 nit | P1.2 - P2.0 |
| Kurumsal lobi (gün ışığı alan) | 500-1000 | 600–1000 nit | P1.5 - P2.5 |
| Perakende satış alanı (karma) | 600-1200 | 800–1500 nit | P1.8 - P2.5 |
| Antrenman Odası | 300-500 | 300–500 nit | P1.5 - P2.5 |
LED ekranlar, panel ömrünü uzatmak için günlük kullanımda genellikle maksimum parlaklığın %30-50'si oranında çalışır. Ekranın %50 çıkışta nominal parlaklığının, yalnızca en yüksek özellik değil, ortam gereksinimlerini de karşıladığından emin olun.
Kanada'daki projemizde (65 m²'lik Brick serisi P1.5, tavana monte) müşteri, izleyicilerin yakın görüş mesafesinde yukarıya doğru baktığı 4K sürükleyici içerik talep etti. Tavan yüksekliği, ekranı P1.5 için rahat izleme aralığına (3.0 m–4.5 m) yerleştirdi. 65 m²'lik alanda P1.5, 4K sınıfının çok üzerinde doğal çözünürlük sunarak, hem çözünürlük hem de maliyet açısından P1.2'yi gereksiz kılıyor.
Tavan uygulamaları için genel olarak: P1.5, çoğu mekan için pratik ince eğim sınırıdır. İstisna, izleyicinin kasıtlı olarak yüzeye yakın olduğu alçak tavanlı, etkileyici ortamlardır.
P1.2, P1.5, P2.0 ve P2.5 Arasındaki Gerçek Maliyet Farkı
Piksel aralığı maliyeti iki şekilde etkiler: başlangıçtaki kabin fiyatı ve uzun vadeli bakım maliyeti. Her ikisi de piksel yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Bu ilişkilerin hiçbiri doğrusal değildir.
Daha ince ziftin neden daha pahalı olduğu
Daha küçük piksel aralığı, metrekare başına daha fazla LED anlamına gelir. Bir P1.2 paneli yaklaşık 69,444 piksel/m² içerirken, bu rakam P1.5 için 44,444 ve P2.0 için 25,000'dir. Bu, P1.5'ten P1.2'ye LED sayısında %56'lık ve P2.0'dan P1.2'ye %178'lik bir artış anlamına gelir. Daha fazla LED, daha yüksek bileşen maliyeti, daha sıkı üretim toleransı, daha düşük verim oranları ve daha karmaşık sürücü devreleri anlamına gelir; bunların hepsi kabin fiyatına yansır.
Göreceli maliyet endeksi (P2.0 = 1.0)
| Piksel aralığı | Piksel Yoğunluğu (piksel/m²) | Göreceli Dolap Maliyeti | Göreceli Bakım Maliyeti |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Yüksek |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Orta Yüksek |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Orta |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Orta-Düşük |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (temel değer) | Düşük |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Düşük |
Bütçe planlaması için göreceli endeksler. Gerçek fiyatlandırma, kapsülleme türüne, kabin yapısına ve sipariş hacmine göre değişiklik gösterir.
Yükseltme maliyeti sorusu
Müşterilerimizden sıkça gelen bir soru: “P1.5'ten P1.2'ye geçmenin maliyeti ne kadar daha fazla?” Tipik bir 20 m²'lik kurulum için, P1.5'ten P1.2'ye yükseltme, yapısal destek veya kontrolör gereksinimlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan önce, yalnızca kabin maliyetinde yaklaşık %30-50'lik bir artışı temsil eder. 65 m²'lik bir kurulum için – Kanada'daki tavan projemiz – bu fark önemli bir bütçe kalemi haline gelir. Bu projede, P1.5 bir uzlaşma olarak değil, mühendislik kararı olarak seçildi: bu ölçekte yerel çözünürlük zaten 4K'yı aşıyordu ve görüntüleme geometrisi, seçim aralığını doğruladı.
Bakım maliyeti piksel sayısıyla doğru orantılıdır.
Her LED potansiyel bir arıza noktasıdır. P1.2 panel, P1.5 panele göre metrekare başına %56 daha fazla arıza noktasına sahiptir. Önden erişimli bakım yapılan sabit kurulumlar için bu yönetilebilir bir durumdur. Tavana monte edilen veya yalnızca arkadan erişimli kurulumlar için, her bakım işlemi daha yüksek işçilik maliyeti gerektirir; bu da P1.2 ve P1.5 arasındaki uzun vadeli toplam sahip olma maliyeti (TCO) farkının, kabin fiyat farkının gösterdiğinden daha büyük olduğu anlamına gelir.
Bütçeye duyarlı piyasalarda P2.0 ve P2.5
P2.0 ve P2.5 LED ekranlar, ince detaylar üzerine yapılan tartışmalarda sıklıkla göz ardı edilen ayrı bir konuma sahiptir. Güneydoğu Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika'daki pazarlarda –işçilik maliyetlerinin daha düşük ve proje bütçelerinin daha kısıtlı olduğu yerlerde– çerçevesiz, kaynak gerektirmeyen montaj yapılarıyla birleştirilmiş P2.0 ve P2.5 SMD modülleri, sabit iç mekan ekranları için baskın kurulum yöntemini temsil etmektedir. Bu bir uzlaşma yaklaşımı değildir. Görüntüleme mesafelerinin 6 metreyi aştığı, içerik gereksinimlerinin metin ve standart video olduğu ve uzun vadeli servis edilebilirliğin yerel iş gücü tarafından sağlandığı ortamlar için doğru şekilde tasarlanmış bir çözümdür.
Ekonomi, üretim hacmine bağlıdır. P2.0 ve P2.5 SMD modülleri, Çin'in kendi büyük hacimli iç pazarı için (kilise, okul, devlet binaları, toplum merkezleri) seri olarak üretilmektedir. Bu üretim hacmi, modül fiyatlarını düşük tutmakta ve tedarik zincirlerinin güvenilirliğini sağlamaktadır.
Görüntüleme mesafesinin P1.5'i rahatlıkla desteklediği durumlarda, P1.2'ye yükseltme görsel açıdan daha düşük getiri sağlarken, hem başlangıç maliyetini hem de uzun vadeli bakım riskini artırır. P1.2'ye yükseltmeyi yalnızca geometri gerektirdiğinde yapın, varsayılan premium seçenek olarak değil. Görüntüleme mesafesi, içerik türü ve bütçe P2.0 veya P2.5'i gerektiriyorsa, bunu bir düşüş olarak görmeden buna göre belirtin.
Piksel Aralığını Uygulamaya Uygun Hale Getirme: 12 Senaryo
Bu tabloyu nasıl okuyacaksınız: Öncelikle görüş mesafesiyle başlayın. Tipik izleyici konumu, belirli bir perde aralığı için önerilen aralıkta yer alıyorsa, o perde aralığı teknik olarak uygundur. Ortam ışığını kontrol edin — ortam yüksek ışıklıysa, perde aralığından bağımsız olarak COB veya MIP'ye yönelin. Ardından bütçe hassasiyetini uygulayın: iki perde seçeneği de teknik olarak uygunsa, belirli içerik veya müşteri gereksinimleri daha ince seçeneği haklı çıkarmadığı sürece, daha kaba perde aralığı doğru mühendislik seçimidir.
| Uygulama | Tipik İzleme Mesafesi | Ortam ışığı | Önerilen Saha | 2K için Minimum Ekran | notlar |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR stüdyosu | 1.5m - 3m | 800–1200 lüks | P0.9 – P1.2 COB | 1.8m × 1.0m | Kamera çekimi için yenileme hızı ≥7680Hz |
| Yayın stüdyosu | 2m - 4m | 600–1000 lüks | P1.2 – P1.5 COB | 2.4m × 1.35m | Renk doğruluğu çok önemli; yalnızca COB/MIP |
| Kontrol odası | 2m - 4m | 300–500 lüks | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | 7/24 hizmet; ön giriş tercih edilir. |
| Yönetim kurulu / yönetici | 2.5m - 4m | 200–400 lüks | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Genellikle LCD video duvarlarının yerini almaktadır. |
| Konferans odası | 3m - 5m | 200–400 lüks | P1.5 - P1.8 | 3.0m × 1.69m | Çoğu kurumsal AV için yeterli P1.5 |
| Antrenman Odası | 3m - 6m | 300–500 lüks | P1.5 - P2.0 | 3.0m × 1.69m | Geniş izleyici kitlesi, çeşitli oturma mesafeleri |
| Perakende teşhir salonu | 2m - 5m | 600–1200 lüks | P1.8 - P2.5 | - | Piksel yoğunluğuna göre parlaklık önceliği |
| Kurumsal lobi | 4m - 8m | 500–1000 lüks | P2.0 - P2.5 | - | Yüksek ortam ışığı; COB'nin avantajı önemli. |
| Oditoryum | 6m - 15m | 100–300 lüks | P2.0 - P2.5 | 4.0m × 2.25m | Görüş mesafesi seçimi yönlendirir |
| ibadethane | 8m - 20m | 200–500 lüks | P2.0 - P2.5 | - | Metin ve video; SMD uyumlu; duvara monte modül yaygın. |
| Tavan montajı | Tavan yüksekliğine bağlıdır | Kontrollü | P1.5 - P2.0 | - | Bakım erişimi birincil kısıtlamadır. |
| Etkinlik / tur kiralama | 4m - 12m | Değişken | P2.0 - P3.9 | - | Ağırlık ve kurulum hızı önceliği |
Aynı odada bazı izleyiciler 2 metre, diğerleri 6 metre mesafedeyse: en yakın izleyiciye göre tasarım yapın; çünkü piksel yapısını ilk o görecektir. 2.5 metre mesafedeki ön sıradaki bir izleyici için işe yarayan bir P1.5 duvarı, 6 metre mesafedeki arka sıradaki bir izleyici için de her zaman işe yarayacaktır. Bunun tersi doğru değildir.
Dört Proje, Dört Karar
Her proje farklı bir karar mantığını gösteriyor; bazen daha yüksek bir spesifikasyonu haklı çıkarırken, bazen de daha kaba bir adımın doğru karar olduğunu doğruluyor.


Profesyonel bir video prodüksiyon şirketi. Toplam alan 33m², COB Pro P0.9, doğrudan köşe bağlantı konfigürasyonu. Tam olarak ne istediklerini biliyorlardı.
- En yakın konumda 1 metreden daha kısa görüş mesafesi.
- P0.9, teknik olarak uygun minimum seçenekti.
- Köşe mekanik gerilme direnci için COB gereklidir.
- Sonuç: Sürükleyici içerik, görünür piksel yapısı yok.
Halka açık alanlarda kullanılan, 4x3 metreden 6x2 metreye kadar değişen boyutlarda ticari reklam panoları. Halk panolara yaklaşabilir ve yüzeyine dokunabilir.
- HD ticari içerik için 2K'ya yakın doğal çözünürlük.
- Halkla temas riski → COB tek uygun seçenek
- P1.5 yakın mesafeden bakıldığında gözle görülür şekilde daha yumuşak olurdu.
- Sonuç: Dayanıklı, 2K'ya yakın çözünürlük, çoklu en boy oranı
Geniş formatlı tavan montajı, sürükleyici 4K deneyimi, izleyicilerin yakın görüş mesafesinden yukarı doğru bakması.
- 65m² P1.5, 4K yerel çözünürlüğü aşıyor.
- P1.2, görsel bir fayda sağlamadan maliyeti artıracaktı.
- Doğru bütçe noktası 4K gereksinimini karşıladı.
- Sonuç: Doğru fiyata 4K çözünürlük — taviz değil.
Sahnenin iki yanında yer alan iki ekran, toplam 48 m² alan. Standart SMD, kabin gerektirmeyen doğrudan duvara monte modül kurulumu.
- 12 metrelik görüş mesafesi (P2.5 eşiğinin çok ötesinde)
- SMD, 200-400 lüks aydınlatmaya sahip kilise ortamları için uygundur.
- COB'nin 12 milyon dolarlık maliyeti haksız yere yüksek olurdu.
- Sonuç: Dolap maliyetinin %30 altında net metin ve video.
Oda ölçülerini, görüş mesafesini ve kullanım amacını bize gönderin. Uygunluğu teyit edip bir iş günü içinde fiyat teklifi sunacağız.